Skip to main content

 

       Popular Logo Instagram icon PNG
 Gruppe  Side  B&U   OKV

Vendelboer skød med skarpt - ingen kom til skade

biathlon-015086.jpg4 skydeglade Vendelboer drog lørdag til AKIF's Open Danish Championships i Biathlon Orientering i Rold Nørreskov.

Nogle havde prøvet det før - altså at skyde med skarpt. Andre havde aldrig prøvet det, men fik kyndig instruktion af officials, som sikrede, at de skydeglade vendelboer pegede den tynde ende af geværet den rigtige vej.

Jens Buhl har godt kendskab til skydevåben og var en god støtte for de andre tre vendelboer, som til tider havde problemer med at få patronerne til at vende rigtigt.

Biathlonstævnet blev indledt med punktorientering - en øvelse, som formanden for OK-Vendelboerne troede, han beherskede, men som også måtte se sandheden i øjnene med 38 strafminutter i diciplinen.

biathlon-015097.jpgMåske det var formandens klap for øjet, der medvirkede til at han ikke lige fattede det der med punktorientering. I alt fald havde han ikke lige fundet ud af, at ved poster markeret med gult flag skulle der med sigtestok findes et punkt ude i terrænet.

I stedet prikkede formanden sin egen position ind på kortet. Det kostede sammenlagt 38 minutter.

I slutningen af det klassiske orienteringsløb, fik han den geniale idé at hive kontaktlinsen ud af sigteøjet for dermed at optimere sine chancer i skydningen. Senere blev han dog belært om, at det ikke er så smart at justere på hverken øjne eller sigtekorn efter indskydning af geværet.

Det vil her være for pinligt at nævne, hvor mange træffere det blev til ud af de i alt 20 skud. Et ganske betydeligt antal strafminutter blev det til, og formanden kan fremover skryde med, at han har en suveræn førsteplads i antallet af strafminutter.

biathlon-015087.jpg

 

Mogens Christensen deltog for første i et åbent løb, og fik både en god erfaring med startprocedurerne og ikke mindst noget teknisk træning fra punktorienteringen, som alt andet lige er en fantastisk måde at øve sig i at læse kortet præcist.

Og så gør det jo ikke noget, at det samtidigt er sjovt.

Mogens er i øvrigt klar med gode råd om, hvordan piben skal vende, hvis andre vendelboer skulle få lyst til at prøve Biathlon næste gang, der inviteres.

 

 

biathlon-015089.jpg

 

Det er længe siden, jeg har prøvet noget så sjovt, sagde Åse Møl efter konkurrencen. Jeg skød på alt, hvad der kom forbi sigtekornet, dog uden at ramme noget som helst.

Næste gang, du møder Åse i skoven, så sørg lige for at være ude af sigtekornet.

Eller måske er det sikrere, at være inden for sigtekornet?

  • Oprettet den .
  • Læst: 2832