Skip to main content

Nyhedsbrev uge 23 2024

Endnu en lummer træning i Bøgsteds bøgeklædte skov idag. Varmen i de her dag leder tankerne hen mod sommeren, og det er en sommer med masser af tilbud. Flerdages løbene ligger næsten på stribe, først tager nogle løbere til Sørlandsgaloppen, så kommer Vikingedysten (5-7/7), så Vestjysk 2/3-dages (10-12/7), der er også lige o-ringen i Sverige, og så er der Læsø 3-dages 30/7-1/8. Herudover er der også lige nogle ungdoms sommerlejre😀
_________________________________________________________________

 

Klubtræning i Uggerby Klitplantage Ø 9/6
 
Afmærkning vej 597(Tverstedvej)/Tolstrupvej. 
Følg Tolstrupvej ned på stranden og kør godt 1600 m mod øst til parkeringen.
 
Start mellem 0930 og 1030.
 
Baner:
1. 6,4 km, svær
2. 4,4 km, svær
3. 3,2 km, svær
4. 3,8 km, middelsvær
5. 2,8 km, let
 
Vil du være sikker på at få et kort, skal du tilmelde dig på hjemmesiden fra mandag 10 juni og senest 7. juni kl.16.
_________________________________________________________________
 
Uge 23
Dag Kl. Hvad Hjemme Ude Åbne løb
Mandag          
Tirsdag 17:00 B&U og familietræning Tornby Klitplantage    
Onsdag 17:30 AOK klubtræning   Kollerup Klitplantage  
Torsdag          
Fredag          
Lørdag 13:30 RSOK klubtræning   Rold Hesselholt  
Søndag 09:30 Klubtræning Uggerby Klitplantage Ø    
_________________________________________________________________
B&U-, familie- og begyndertræning
 
Ugens træning er i Tornby Klitplantage, Ugens moment er for de store retning med "følg John", og for mini-løberne korthåndtering.
 
Mødstedet er p-pladsen på enden af Rævskærvej - helt ude ved klitterne
 
Alle er som altid velkomne - følg med på BU orientering 9800
_________________________________________________________________
Andre klubbers træning

Aalborg OK har klubtræning onsdag 5/6 i Kollerup Klitplantage - se mere på hjemmesiden

 

Rold Skov OK har klubtræning lørdag 8/6 i Rold Hesselholt - se mere på hjemmesiden 

 

_________________________________________________________________

Åbne løb & kurser med tilmelding via o-service:
 
Hvornår Kreds Arrangement Skov Aktivitet Deadline
05-jun Nord Sprint Holstebro by og p... Åbne klasser 03-jun
07-jun Nord FM MTB-O Silkeborg Vesters... Sprint 01-jun
08-jun Nord FM MTB-O Grenå Plantage Mellem 01-jun
09-jun Nord DM MTB-O langdistance Vester Plantage DM-Langdistance 02-jun
09-jun DOF JWOC/EYOC/WUOC Testløb Velling Snabegård Lang 03-jun
09-jun Syd Ungdomsstafetten Vejle Sønderskov Stafet 31-maj
10-jun Øst Klubledermøde i Østkredsen OK Roskildes Klub... Tilmelding 08-jun
11-jun Øst CityOrienteringsløb København City Mellemdistance 07-jun
11-jun DOF Eliteklubforum 1 2024   Eliteklubmøde 10-jun
13-jun Syd Klubledermøde Sydkredsen Bøgelund, Kolding Klubledermøde 11-jun
16-jun Syd Divisionsmatch og åbent stævne Sønderheden Følgeløb 07-jun
17-jun DOF Webinar: Den gode divisionsmatch   Møde 17-jun
18-jun Øst Ballerup Sommercup Bøndernes hegn 2. afdeling 14-jun
21-jun Nord Midsommer-Milen Sønder - og Nørre... Åbent løb 16-jun
22-jun Nord Midsommerstafetten Mosely Stafet 14-jun
23-jun Syd Divisionsmatch og åbent stævne Marielund Bramdru... Kredsmesterskabsklasser 16-jun
25-jun Øst Ballerup Sommercup Jonstrup Vang 3. afdeling 21-jun
29-jun DOF U2 Sommerlejr Syd+Nord+Øst Alingsås lørdag-lørdag 04-jun
29-jun DOF U1 Sommerlejr Nordkredsen Vodskov Skole lørdag-onsdag 13-jun
05-jul Syd Vikingedyst Haderslev Syd Prolog 30-jun
06-jul Syd Vikingedyst Haderslev Kun 1. etape 30-jun
07-jul Syd Vikingedyst Revsø Kun 2. etape 30-jun
10-jul Nord Vestjysk 2-dages Holstebro midt by sprint 05-jul
11-jul Nord Vestjysk 2-dages Stråsø Klassisk distancer 05-jul
12-jul Nord Vestjysk 2-dages Stråsø Klassisk distancer 05-jul
30-jul Nord Læsø 3-dages Læsø Klitplantage... Etape 1 alene 19-jul
31-jul Nord Læsø 3-dages Læsø Klitplantage... Etape 2 alene 19-jul
01-aug Nord Læsø 3-dages Læsø Klitplantage... Etape 3 alene 19-jul
03-aug DOF Juniorsommerlejr Sverige lørdag-lørdag 07-jul
24-aug Syd DM Mellem Pamhule skov Mellem 11-aug
  • Oprettet den .
  • Læst: 98