Nyhedsbrev uge 42

Selvom det er efterårsferie er det ikke helt uden mulighed for at træne, man skal dog helt frem til weekenden, og der en mulighed mod syd, hvis man ikke kan søndag, hvor der er klubtræning i Bunken.

 

De nordjyske nat mesterskaber er også ny afgjort efter 4 etaper og der blev desværre ikke nogle mestre fra OK Vendelboerne, selvom en flok på 8-10 løbere gjorde et hæderligt forsøg.

 

HUSK også NJM-dag, som klubben arrangerer i Tornby Klitplantage 25/10. Det er på et helt nytegnet kort, så der bliver mulighed for at  løbe stærkt:-). Seneste tilmelding via o-service på fredag.

 

Endelig vil jeg gøre opmærksom på at man nu kan få adgang til klublokalerne, via nøgleboks. Læs eventuelt nyheden på hjemmesiden.

 

Ugens træninger & løb i Nordjylland

Uge 42
Dag Tid Hvad Hjemme Ude Åbne løb
Mandag          
Tirsdag          
Onsdag          
Torsdag          
Fredag          
Lørdag 13:30 RSOK klubtræning   Rold Nørreskov syd  
Søndag 09:30 Klubtræning Bunken    

_____________________________________________________________________

Klubtræning søndag i Bunken

Der er følgende baner:

Bane 1, svær, 6,1 km

Bane 2, svær, 5,3 km

Bane 3, svær, 3,6 km

Bane 4, mellemsvær, 3,9 km

Bane 5, let, 2,9 km

Der er afmærkning på Råbjergvej vest for Skagensbanen.

Banelæggerhold: Niels Anker, Jørgen, Ove og Ellen

Tilmelding via hjemmesiden

_____________________________________________________________________

Andre klubbers træning

 

Rold Skov OK klubtræning i Rold Nørreskov - se mere på RSOK hjemmeside

______________________________________________________________________

Åbne løb & kurser med tilmelding via o-service:

Hvornår Kreds Arrangement Skov Aktivitet Deadline
14-okt Nord Natteravn 2020 Hodsager Plantage Natteravn 2 11-okt
18-okt Øst Kredsløb Ravnsholt Skov Lang (klassisk) 10-okt
21-okt Øst SM Nat Ravnsholt SM-Nat 16-okt
21-okt Nord Natteravn 2020 Bøllingsø/Stenhol... Natteravn 3 18-okt
23-okt Øst Höst-Open Allinge Sprint Early Edition 09-okt
23-okt Øst U2 efterårskursus Sydsjælland og Møn Fredag-Søndag 16-okt
24-okt Øst Höst-Open Dueodde + Rytterk... Etape 1+2 Late Edition 09-okt
25-okt Nord Nordjysk-Dag Tornby Klitplantage Nordjyske mesterskaber 16-okt
28-okt Nord Natteravn 4 Undallslund Natteravn 4 23-okt
28-okt Øst Natcup 1. afdeling Boserup Skov Natcup 1. afdeling 23-okt
30-okt Syd DM Nat Frederikshåb Vest DM Nat 25-okt
01-nov Nord DM Ultralang Mols Bjerge DM Ultralang (tilmelding lu... 16-okt
07-nov Øst DM Stafet (KUN HD21) St. Dyrehave DM Stafet 25-okt


2015