nj lille skarm copy

2dageslogo2021

 

o-service

dof

orientering_dk

worldofo

 

Sommer ugebrev

Sommeren er over os og en del af klubbens medlemmer har startet ferie, ligeledes ugebrevet, men her kommer alligevel en sommerspecial udgave.
Den seneste uge har stået i World Orienteering Championships (WOC) tegnet - skarpt efterfulgt af Tour de France i DK. Undertegnede havde fornøjelsen af at se med fra sidelinjen og hvilket arrangement. Dette års WOC var et rent sprint mesterskab, det første af sin slags og med sprintstafet, knock-out sprint og alm. sprint som de tre distancer. Det blev til en enkelt dansk podieplads, på stafetten, og en lille håndfuld top 15 individuelle placeringer. Klubben havde 3(4) løbere med på årets U1 sommerlejr og 2 forældre, og lejren var lagt, så der var mulighed for at se stafet og knock-out live fra stævnepladserne og det var virkeligt spændende. Desuden var en enkelt af træningerne på sommerlejren en etape af de tilhørende publikumsløb. Jeg tror at drengene fik en på "opleveren", og de fik også indhentet autografer og selfies med en del af verdensstjernerne inden for vores sport☺
Sommeren byder som tidligere skrevet på en del sommerferie løb, og det næste i rækken - inden for kort afstand - er Læsø 3-dages som er fra tirsdag 19/7 til torsdag 21/7. Det er med den traditionelle fællesspisning (alle deltagere) onsdag aften. Tilmeldingsfristen er på fredag 8/7 - lige nu er der 10 startende Vendelboer.
 
Der er sommerferie fra klubbens træninger, og de første træninger i efter ferien er klubtræning 11/8 i Uggerby V og 16/8 B&U træning i Tversted.
 
Efter opstarten i August er der også en række løb som er relevante at have in mente - divisionsmatcherne og nogle løb, som kræver lidt mere forberedelse:
 
Divisionsmatcher - sæt kryds i kalenderen, så vi kan få besat alle baner:
- Søndag 4/9 klokken 10:00 i Stendal/Havredal Plantager ved Karup - Der er endnu ikke nogen hjemmeside
- Søndag 2/10 klokken 10:00 Rold Mosskov/Nørreskov ved Skørping - Der er endnu ikke nogen hjemmeside
 
Som altid så er der baner til alle, uanset hvor lang tid man har løbet i klubben, så derfor kan alle få en bane, der passer.
 
DM Weekend på Bornholm 10.+11. september - læs mere om løbet HER
- Lørdag DM stafet i Slotslyngen (tæt ved Hammershus) -> her ambitionen at vi stiller mindst ét ungdomshold og ét herrehold, men gerne flere ☺
- Søndag DM lang i Paradisbakkerne
 
For begge løb gælder det, at der også sælges åbne baner, så har man ikke DM som mål eller mangler man et hold, så kan man sagtens få en bane til eget temperament, og alle der vil kan komme i skoven.
Apropos skov, så udover Bornholm ligger lidt langt væk, så er terrænerne også lidt anderledes, da de på nogle punkter ligner svensk terræn. Det vil sige, at man kan møde nogle andre post placeringer end vi kender i Vendsyssel, eller andre steder i DK, eksempelvis klippesider.
 
Indtil videre er der 8 potentielle deltagere, men vi vil gerne opfordre til at vi tager endnu flere afsted - det er ikke hver dag der udbydes løb på Bornholm, og mon ikke også vi kan finde plads til hygge og enkelt Krølle-Bølle is☺
 
Logistik:
Der er to hoved rejsemuligheder:
 
Bil via Storebælt eller Mols Linien & Bornholmerfærgen. Knapt 600 km og 8 timers transport inkl. færgetur. Pris - lidt afhængigt af bil og brændstofpriser: Pris per dag for 4 personer på færge ca. 2.150 - altså ca. 550 kr. per deltager
Fly Aalborg - Rønne retur med DAT, en times flyvning, direkte - ud; fredag 11:00 & hjem; søndag 15:55 ca. 1.800 per voksen og 1.200 per barn
 
Overnatning i hytte/sommerhus eller B&B alt efter tilslutning - giv gerne en forhåndstilkendegivelse nu, så undertegnede kan få et overblik over hvor mange, der er interesserede, både af hensyn til hold sammensætning, men også for at kunne planlægge overnatning nærmere. Send en mail til mette.allan.mathias@gmail.com . Meld også gerne til allerede nu på o-service.
 
JFM stafet lørdag 20/8 - læs mere om løbet HER
 
Kort efter ferien løbes JFM stafet i Hårsbjerg (tæt på hvor vi løb divisionsmatch i foråret)
Af hensyn til holdsammensætning, så vil jeg godt allerede nu have en tilkendegivelse af om man ønsker at deltage, således vi kan stille så mange hold som muligt. Ambitionen må være at vi stiller mindst 4-5 hold
Send en mail til mette.allan.mathias@gmail.com . Meld også gerne til allerede nu på o-service.
 
 
God sommer derude
____________________________________________________________________
Åbne løb & kurser med tilmelding via o-service
Hvornår Kreds Arrangement Skov Aktivitet Deadline
19-jul Nord Læsø 3-dages Læsø Klitplantage Alle etaper 08-jul
20-jul Nord Læsø 3-dages Læsø Klitplantage Etape 2 alene 08-jul
21-jul Nord Læsø 3-dages Læsø Klitplantage Etape 3 alene 08-jul
14-aug Nord Klitløbet 2022 Lild Plantage Tilmelding 04-aug
20-aug Nord JFM Stafet Hårsbjerg Stafet 12-aug
21-aug Nord JFM Lang Dollerup Bakker Langdistance 12-aug
27-aug Nord DM Mellem Thorsø bakker Mellem 12-aug
28-aug Nord Sprintstafet Herredsvang/Marie... Sprintstafet 21-aug
04-sep Nord 1-2-3 division 2. runde Stendal/Havredal Plantager Divisionsmatch 28-aug
10-sep Øst DM Stafet og Lang Slotslyngen DM Stafet 26-aug
11-sep Øst DM Stafet og Lang Paradisbakkerne DM Lang 26-aug

moed os paa facebook


2015