Nyhedsbrev uge 36

Tiden sig nærmer hvor klubben har brug for din tilmelding. 26. September i Hjermind skal klubben løbe årets sidste divisionsmatch. Det har været nogle smalle hold de første par gange (også på grund af usikkerhed om den faktiske gennemførsel), 

så lad os se om vi ikke kan få samlet et slagkraftigt hold og  varme op til 2022, hvor vi gerne skal sætte kursen mod atter at komme i 2. division. Bestyrelsen hjælper gerne med at finde den rette bane til dig/jer.

Denne weekend har det været 1. division, som blev afviklet i forbindelse med Rebild 2-dages, og ret beset havde bannelæggeren nok næppe skelnet mellem svære sorte og svære blå baner (fysisk mere overkommelige) 

- alle løbere var i hvert tilfælde godt røde i ansigtet, når de fik kravlet det sidste stykke op mod stævnepladsen.

Husk også NJM-nat løbsserien -  blandt andet med OK Vendelboerne som arrangører i Tornby Klitplantage.

_________________________________________________________________

 

OK Vendelboerne B&U træning

Ugens træning er i Tornby Klitplantage og momentet er angrebspunkter.

Giv et praj om i kommer....

___________________________________________________________________

Uge 36

Dag

Kl.

Hvad

Hjemme

Ude

Åbne løb

Mandag

Tirsdag

17:00

B&U træning

Tornby Klitplantage

Onsdag

18:00

AOK klubtræning

Rold Vælderskov

Torsdag

Fredag

Lørdag

Søndag

10:00

Åbent løb

Lild Klitplantage

 

___________________________________________________________________

Andre klubbers træning:

Aalborg OK har klubtræning onsdag 8/9 Rold Vælderskov - se mere på hjemmesiden

____________________________________________________________________

Åbne løb & kurser med tilmelding via o-service:



Hvornår

Kreds

Arrangement

Skov

Aktivitet

Deadline

12-sep

Øst

Kredsløb

Lystrup Skov

Lang (klassisk)

05-sep

14-sep

Øst

SenSommer cup

Tisvilde Hegn

3. afdeling, kun åbne baner

10-sep

15-sep

Nord

Nordjysk-Nat

Vesterris

Natløb

10-sep

15-sep

Øst

Hjælpetræneruddannelse

Midtsjælland

Første aften af 2

12-sep

18-sep

Syd

DM Stafet

Blåbjerg

DM Stafet

03-sep

19-sep

Nord

DM Lang

Stråsø

DM Lang

05-sep

22-sep

Nord

Nordjysk-Nat

Tornby Klitplantage

Natløb

17-sep

26-sep

Øst

Divisionsmatch

St. Dyrehave Vest

Åbne baner

17-sep

26-sep

Nord

Divisionsmatch

Hjermind

3.division

17-sep

26-sep

Syd

Divisionsmatch

Frederikshåb Nord...

2. division

17-sep

 

Løbstilmelder er Allan Reiche - har du spørgsmål til løb/klasser mv. send gerne en mail til Allan Reiche

moed os paa facebook


2015